Steak ve steakhouse terimleri son yıllarda ülkemizde sıkça duyulur. | Oba Sultan Cafe
Güncellendi
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

TR EN AR

Steak Nedir?

Steak ve steakhouse terimleri son yıllarda ülkemizde sıkça duyulmaktadır. Genellikle herhangi bir etin pişirme tekniği olarak kabul edilse bile, aslında steak için etin cinsi ve niteliği ile miktarı oldukça önemlidir. Külbastı, biftek, bonfile, ızgara et steak kapsamına girer gözükebilir. Ancak, steak başlı başına farklı bir yemek anlayışıdır. Özellikle İstanbul üzerinde günümüzde yer alan çok sayıdaki steakhouse bu yemek kültürünü Türkiye üzerinde sürdürmeye devam etmektedir.

Steak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ABD'nin ulusal yemeği olarak satılan steak çoğu zaman bonfile et ile karıştırılmaktadır. Ancak, steak daha yağlı olma özelliği ile bonfileden ayrılmaktadır. Aslında bonfile de bir steak çeşididir. Ancak, daha yağsız olması sebebi ile steak olarak değerlendirmek pek uygun olmamaktadır. Bir steakhouse sahibi olan Sidar Budak, bonfileyi yağsız bir et olmasından dolayı steak kategorisine sokmamak gerektiğini ifade etmiştir. Steak, bir dananın yalnızca sırt kısmından çıkmaktadır. Dananın %30'luk kısmına denk gelen sırt kısmından çıkarılan etler; Dallas steak, Kobe steak, New York steak, bonfile et ile adlandırılmaktadır. Steak alınırken etin parlak ve canlı bir renge sahip olmasına dikkat edilmelidir. Türkiye'de bir steakhouse ortağı olan Nusret Gökçe tarafından, etin yağ oranı ile dağılımına dikkat edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Özellikle ette yer alan yağın, bir mermerin damarlı görüntüsü gibi olması tercih edilmelidir.

Steak Nasıl Pişirilir?

Birçok steakhouse sahibi tarafından önerilen püf noktalara dikkat ederek mükemmel bir steak pişirebilirsiniz. İyi bir steak yemek son derece basittir. Ancak, pişirme işlemine gelince işin içinden çıkılmaz noktalara gelmek sık rastlanan bir durumdur. İyi et, lezzetli et, güzel pişmiş et kullandırmak istiyorsanız, ilk olarak eti doğru seçmeniz gerekmektedir. Çünkü her şeyin başı et seçimidir. Çok kalın ve çok ince olmamalıdır. Ortalama 2 ila 2,5 cm civarında olmalıdır. Mutlaka dinlendirilmiş et tercih etmelisiniz. Dolaptan çıkardığınız eti en az 1 saat oda sıcaklığına gelmesi için dinlendirmelisiniz. Pişirmek için kalın ve döküm bir tava tercih edilmelidir. Ocağın altı en yüksek seviyeye getirilerek tavanın iyice kızması sağlanmalıdır. Kızgın tavaya eti koyduktan sonra, ocağın altı en yüksek seviyedeyken eti mühürleyin. Et sürekli çevrilmemelidir. Eti bir defa çevirdikten sonra taze yeşil kekik ve tereyağı ile lezzet kazandırabilirsiniz.

Damak zevkine göre az pişmiş, orta pişmiş, çok pişmiş et ile steak pişime süresi ve ısısı değişmektedir. Az pişmiş için her iki tarafını 52 derece ısıda birer dakika, az orta pişmiş için 55 derece ısıda her iki tarafını üçer dakika, orta pişmiş için 60 derecede dörder dakika, orta iyi pişmiş için 65 derecede beşer dakika ve iyi pişmiş bir streak için en az 71 derece ısıda yedişer dakika pişirmeniz yeterlidir.

Reservation

You can make a reservation by filling out the form below, Please note that reservations are only confirmed once we check availability.

Pick your Date & Time

Reservation Details